Генадиј Ајги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен венец Генадиј Ајги
Геннадий Айхи
Роден/а21 август 1934(1934-08-21)
Чувашија, Руска СФСР, Советски Сојуз
Починат/а21 февруари 2006(2006-02-21) (возр. 71)
Москва, Русија
Потпис

Генадиј Николаевич Ајги (чувашки: Геннадий Николаевич Айхи), (21 август 1934, Шајмурзино, Батиревски Округ - 21 февруари 2006, Москва) — чувашки поет и преведувач. Неговата поезија е напишана и на чувашки и на руски јазик.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во селото Шајмурзино (Ченјал), Чувашија (СССР), се преселил во Москва во 1953 година и останал таму до крајот на својот живот. Ајги започнал да пишува поезија на чувашки јазик во 1958 година.

Во 2003 година Ајги учествувал на „меѓународниот литературен фестивал Берлин“ Архивирано на 22 февруари 2018 г..

Софија Губаидулина компонирала музика за неколку негови песни во нејзиниот циклус Jetzt immer Schnee („Сега секогаш снег“).

Неговиот син Алексеј Ајги е композитор.

Творештво[уреди | уреди извор]

На чувашки јазик објавил седум книги:

 • Музика за цел живот, 1962;
 • Од името на татковците, 1958;
 • Чекор, 1964;
 • Расветлување, 1971;
 • Јазол, 1975;
 • Песни, 1980;
 • Тестамент, 1988;
 • Полиња близнаци, 1987;
 • Три поеми за Малевич, 1989, и
 • Сега постојано снег.

Награди[уреди | уреди извор]

Меѓу освоените признанија се:

Наводи[уреди | уреди извор]

 • France, Peter (25 February 2006). „Obituary: Gennady Aygi“. The Guardian. Посетено на 23 November 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]