Лу Јуен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љу Банѓу
Изворно име刘半九
Роден/аЉу Женфу (刘仁甫)
ноември 8, 1922(1922-11-08)
Округ Хуангпи, Хубеи, Кина
Починат/асептември 29, 2009(2009-09-29) (возр. 86)
Пекинг, Кина
ПсевдонимЛу Јуен (绿原)
ЗанимањеПоет, преведувач
Јазиккинески, англиски, германски јазик
Апсолвент наУниверзитет Фудан
Период1942–2009
ЖанрПоезија
Значајни награди1998
Книжевна награда Лу Џун 'Фауст'

Струшки вечери на поезијатаНаграда Златен венец (1998)
Поетски меѓународен Пен клуб – Златна награда (2003)

Љу Банѓу ((упр. кин.: 刘半九; трад. кин.: 劉半九; пинјин: Liú Bànjiǔ) со псевдоним Лу Јуен (кинески: 绿原) (Вухан, 8 ноември 1922Пекинг, 29 септември 2009) — кинески преведувач и поет.[1] [2][3][4]

Животопис[уреди | уреди извор]

Лу е роден во округот Хуангпи во градот Вухан, Хубеи во ноември 1922 година.[1][2] [4] Лу дипломирал странски јазици на Универзитетот Фудан во 1944 година.[1] [2] [4] По дипломирањето, тој работел како професор по англиски јазик во Сечуан и Вухан.

Лу започнал да објавува поезија во 1941 година. Во 1949 година Лу ѝ се приклучил на Кинеската комунистичка партија.

По основањето на Комунистичката држава, Лу работел како уредник во Одделот за пропаганда на Комунистичката партија на Кина.

Во 1955 година, Лу бил политички прогонет во контрареволуционерниот случај на Ху Фенг ( Chinese ), во исто време, сам го научил германскиот јазик.[1] [2][4][5]

Во 1962 година, Лу работел во Издавачката куќа Народна литература како уредник. Се пензионирал во 1988 година.

Починал во Пекинг, на 29 септември 2009 година, на 87-годишна возраст.

Творештво[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

 • Тоа е нова почетна точка ( Chinese )
 • Човечката песна ( Chinese )
 • Друга песна ( Chinese )

Проза[уреди | уреди извор]

 • Лихункао ( Chinese )
 • Феихуафеиву ( Chinese )

Преводи[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "七月派"诗人绿原逝世. GMW (кинески). 2009. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2023-01-01.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 著名翻译家、诗人绿原逝世. 163.com (кинески). 2009-09-30.著名翻译家、诗人绿原逝世. 163.com (in Chinese). 2009-09-30.
 3. "七月派"诗人绿原逝世. ynet.com (кинески). 2009-09-30. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2013-12-04.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 著名诗人、翻译家绿原9月29日凌晨逝世. chinanews.com (кинески). 2009-09-29.著名诗人、翻译家绿原9月29日凌晨逝世. chinanews.com (in Chinese). 2009-09-29.
 5. 绿原:为诗受难. iFeng (кинески). 2009-10-16.
 6. 6,0 6,1 6,2 著名诗人绿原患病逝世 决定丧事从简不举行告别仪式. jinghua.cn (кинески). Архивирано од изворникот на 2013-12-13. Посетено на 2009-09-30.
 7. Struga Poetry Evenings (2011). „Awards“. Архивирано од изворникот на 2012-08-18. Посетено на 2011-08-31.