Роберт Рождественски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен венец Роберт Рождественски
RIAN archive 681907 Poet Robert Rozhdestvennsky at 3rd All-Union Celebration of Pushkin Poetry.jpg
Роберт Рождественски
Роден/а20 јуни 1932
СССР Кошика, Советски Сојуз
Починат/а19 август 1994
Русија Переделкино, Русија
Занимањепоет

Роберт Иванович Рождественски (руски: Ро́берт Ива́нович Рожде́ственский; 20 јуни 1932 - 19 август 1994) — руски поет кој во периодот на распадот на доктрината на социјалистичкиот реализам, заедно со поетите од типот на Андреј Вознесенски, Евгениј Евтушенко и Бела Акмадулина се осврна кон еден понов, посвеж и послободен поетски пристап во Советскиот Сојуз.

Роден е во воена фамилија во Кошика. По почетокот на Втората светска војна оди во сиропиталиште, бидејќи двајцата негови родители се мобилизирани. Започнува да пишува по завршувањето на средното училиште (првите свои стихови ги издава во 1950). За време на првите години од владеењето на Хрушчов, Рождественски работи крај Вознесенски, Јевтушенко и Акмадулина. Тие не се покоруваат на социјалистичкиот реализами почнуваат да пишуваат емотивни, лирски поеми. Сепак, тој никогаш нема да биде критички настроен кон комунистичката власт, поради што ќе биде постојано поддржуван од неа, а и ќе ја добие Лениновата награда во 1979 година.

Тој е првиот добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата за најдобра песна во 1966 година.

Умира на 19 август 1994 во Переделкино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]