Чарлс Симиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златен венец Чарлс Симиќ
Charles Simic
Роден/аДушан Симиќ
9 мај 1938(1938-05-09)(85 г.)
Белград, Југославија
Починат/ајануари 9, 2023(2023-01-09) (возр. 84)
Довер (Њу Хемпшир), САД
Занимањепоет
Националностсрпско-американски
Значајни наградиПулицерова награда за поезија (1990)
Награда Валас Стивенс (2007)
Златен венец на СВП (2017)

Чарлс Симиќ (Белград, 09 мај 1938 - Довер (Њу Хемпшир), 09 јануари 2023) – српско-американски поет, есеист и преведувач. Еден од најзначајните американски и светски поети и есеисти. Во 1990 година ја добил Пулицеровата награда за поезија, а во 2017 добитник е на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Чарлс Симиќ е роден како Душан Симиќ во 1938 година во Белград. Во 1953 година со семејството се сели во САД, претходно поминувајќи година дена во Париз[2]. Песни почнал да пишува во средно училиште, како што изјавува во едно интервју, за да им се допадне на девојките. На неговите поетски почетоци особено влијаеле американските поети: Волт Витмен, Емили Дикинсон, Волас Стивенс и др. Неговата прва стихозбирка „Што вели тревата“ (1967) одлично е примена од страна на критиката

Како преведувач е особено значаен за популаризација на поезијата на значајни поети од јужносвловенските земји. На англиски превел поезија од: Васко Попа, Иван В. Лалиќ, Љубомир Симовиќ, Милорад Павиќ, Бранко Миљковиќ, Новица Тадиќ, Радмила Лазиќ, како и три антологии на модерна српска поезија, Славко Михалиќ од Хрватска, Томаж Шаламун од Словенија. На англиски препеал и една збирка поезија од Славко Јаневски (2002).

Од 1973 година бил професор на универзитетот во Њу Хемпшир, каде предавал американска книжевност и творечко пишување. Живеел во Стафорд, Њу Хемпшир, а починал во Довер, Њу Хемпшир.

Дела[уреди | уреди извор]

Поетски збирки:

 • 1967, Што вели тревата
 • 1969, Некаде меѓу нас каменот фаќа белешки
 • 1971, Разградување на тишината
 • 1972, Бело
 • 1974, Враќање на местото осветлено со чаша млеко
 • 1977, Харонова космологија
 • 1978, Училиште за темни мисли
 • 1980, Класични игри од балската сала
 • 1982, Острини
 • 1986, Бескрајна тага
 • 1989, Светот не завршува
 • 1990, Книга на богови и ѓаволи
 • 1992, Хотел Несоница
 • 1994, Венчавка во пеколот
 • 1996, Шетајќи со црна мачка
 • 1999, Jackstraws
 • 2001, Ноќен излет
 • 2003, Гласот во 3 попладне: избрани доцни и нови песни
 • 2005, Моето немо страдање
 • 2006, Мајмуни околу нас
 • 2008, Таа ситница
 • 2010, Мајстор на метаморфози
 • 2015, Лудак

Збирки есеи:

 • 1983, Творечки чин
 • 1992, Четири творечки варијации
 • 1993, 2008, Алхемија на ситничарницата
 • 1995, Невработениот гледач
 • 2003, Метафизичар во мракот
 • 2006, И ѓаволот е поет

Награди[уреди | уреди извор]

 • Пулицерова награда за поезија
 • Награда „Едгар Алан По“
 • Награда на Американската академија
 • Меѓународна награда за поезија „Грифин“
 • Награда „Валас Стивенс“
 • Награда Poeta Laureatus на Конгресната библиотека во Вашингтон
 • Награда на српскиот ПЕН центар за превод на српската литература
 • Медалја „Роберт Фрост“ за животно дело во поезијата
 • Награда Вилчек за уметност и хуманистика
 • Награда „Босански свеќак“ на меѓународната поетска манифестација „Сараевски денови на поезијата“
 • Златен венец на „Струшките вечери на поезијата“

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Портрет[уреди | уреди извор]

Дела[уреди | уреди извор]

Интервјуа и критики[уреди | уреди извор]

 • Mark Ford (Spring 2005). „Charles Simic, The Art of Poetry No. 90“. The Paris Review.
 • Poetry featured in The Coffin Factory issues 3 and 4
 • The Cortland Review interview Архивирано на 8 април 2017 г. (August 1998)
 • "Charles Simic: The Orphan Of Silence"; Doctoral thesis by Goran Mijuk Архивирано на 24 октомври 2014 г., February 1, 2002
 • An Interview with Charles Simic by Dejan Stojanović Serbian Magazine, August 9–23, 1991 (No. 89)
 • SESSIONS: Confessions of a Poet Laureate Архивирано на 27 август 2011 г., shorts.nthword.com, April 18, 2011
 • 2008 Bomb Magazine discussion between Charles Simic & Tomaž Šalamun Архивирано на 11 јуни 2015 г.