Васко Граса Моура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васко Граса Моура
Vasco Graça Moura - Prémio Europa David Mourão-Ferreira 2010.png
Роден 3 јануари 1942
Порто, Португалија
Починал 27 април 2014
Лисабон, Португалија
Националност Португалец
Занимање поет

Васко Граса Моура (роден на 3 јануари 1942 година во Порто - починал на 27 април 2014 година во Лисабон) — португалски поет, раскажувач, драматург, есеист.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Моура е роден е во Порто на 3 јануари 1942 година. Студирал право и бил значајна фигура во јавниот и политичкиот живот на Португалија и Европа. Раководел со најреномираните институции во Португалија, од националната телевија, до институции од областа на културата и уметноста. Но покрај овој дел од неговиот живот, преку своето творештво се вбројува меѓу најреномираните современи португалски поети.

Како поет се прославил со книгата „Модус што се менува“ (1963), по која следеле:

 • Англиска седмица (1965)
 • Декември и други песни (1976)
 • Рецитативи (1977)
 • Инструменти за меланхолијата (1980)
 • Концерт во поле (1993)
 • Семејни сонети (1995)
 • Песни со личностш (1997)
 • Тестамент на вгм (2001).

Како раскажувач ги објавил:

 • Четшри последни песни (1987)
 • Бродолом на Сепулведа (1988)
 • Заминувањето на Софонизба во шест и дванаесет наутро (1993)
 • Смртта на Никој (1998)
 • Љубов моја, ноќе беше (2001).

Како есеист, ги објавил книгите:

 • Луис де Камоеш: неколку предизвици (1980)
 • Повеќе гласови (1987)
 • Портрети на Изабел и други обиди (1994).

Освен тоа, објавил и две пиеси: Смена на момчињата на удар (1987) и Актот на Мофино Мендес (1994); еден дневник: Проживеани околности (1995); три книги хроники: Хартии од дневник (1997), Против Бернардо Соареш и други опсервации (1999) и Страници од Порто (2001); и една книга за деца: Чизмите на наред- никот (2001).

Како преведувач, Васко Граса Моура ги има преведено, меѓу останатите, Шекспир, Рилке, Гарсија Лорка, Валтер Бенјамин и Нов живот и Божествената комедија од Данте Алигиери. За последната ја има добиено наградата Песоа во 1995 година. Добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата во 2004 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Моура“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 992. Text "series " ignored (help)