Хосе Емилио Пачеко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Емилио Пачехо
José Emilio Pacheco

MEX ON JOSE EMILIO PACHECO (12166149286).jpg
Хосе Емилио Пачехо 2009
Роден(а)Хосе Емилио Пачехо Берни
јуни 30, 1939
Град Мексико, Мексико
Починал(а)јануари 26, 2014 ( 74)
Град Мексико, Мексико
НационалностМексиканец
УстановаНационален автономен универзитет на Мексико
ПериодФилозофија на 20 век
ПодрачјеЗападна филозофија

Хосе Емилио Пачеко (шпански: José Emilio Pacheco; 1939, Сиудад Мексико) - мексикански писател, поет, есеист и критичар.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

творештвото на Пачеко е разновидно и стилски брилијантно. Тој е автор на збирката детски раскази кои не се за деца, со наслов „Ветрот на далечината“, како и збирката раскази „Крвта на Медуза“, познат е и неговиот роман „Ќе умреш далеку“, а ја составил и „Антологијата на мексиканската поезија на XIX век“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 385.