Ханс Магнус Енценсбергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Златен венец.svg Ханс Магнус Енцесбергер
Hans Magnus Enzensberger.JPG
Роден 11 ноември 1929
Германија Кауфбојрен,
Вајмарска Република
Занимање поет, прозаист, преведувач

Ханс Магнус Енцебергер (роден на (11 ноември 1929 година во Кауфбојрен) е германски писател, поет, преведувач и уредник. Има пишувано и под псевдонимот Андреас Талмаер. Живее во Минхен.

Биографија[уреди | уреди извор]

Енцесбергер учи литература и филозофија на универзитите во Ерланген, Фрајбург и Хамбург, како и на Сорбона во Париз, каде и докторира во 1955 година на тема Поезијат на Клеменс Брентано. До 1957 година, работи како радио-уредник во Штутгарт. Учествува на неколку собири на Групата 47. Еден период минува во Кастрова Куба. Меѓу 1965 и 1975 година го уредува списанието Kursbuch ("Распоред"). Од 1985 уредник е на престижната едиција книги Die Andere Bibliothek ("Другата библиотека"), кои се издаваат во Франкфурт и кои досега вклучуваат повеќе од 250 наслови. Енцесбергер е основач на месечникот TransAtlantik. Неговото творештво е преведено на повеќе од 40 јазици.

Помладиот брат на Магнус, Кристијан, е исто така писател.

Творештво[уреди | уреди извор]

Во најголем дел од неговите песни, Енцесбергер користи саркастичен и ироничен тон. На пример, песната "Блуз за средната класа" содржи опис на неколку банални карактеристики на средната класа, а фразата "не можеме да се пожалиме" се повторува повеќе пати, пред да заврши со прашањето "што чекаме?". Многу од неговите песни се инспирирани од класните односи и граѓанскиот немир. Иако е првобитно поет и есеист, често има кратки излети во светот на театарот, филмот, операта, радио драмата, репортажата, преведувањето, а автор е и на неколку романи и книги за деца. Австралијанскиот писател Родерик Гејтс го опишува Енцесбергер, покрај Рудолф Бардо, "како еден од ретките лево-ориентирани германци што успеале да го предвидат падот на комунизмот и распадот на СССР."(Судења од минатото, Глобално ехо.)

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Значајни дела[уреди | уреди извор]

  • Verteidigung der Wölfe („Во одбрана на волкот“, песни, 1957)
  • Politik und Verbrechen („Политика и криминал“, есеи, 1964)
  • Das Verhör von Habana („Испрашување од Хавана“, проза, 1970)
  • Gespräche mit Marx und Engels („Разговори со Маркс и Енгелс“, есеи), 1970)
  • Der Untergang der Titanic („Пропаста на Титаник“, епска поема, 1978)
  • Zukunftsmusik („Музиката на Иднината“, раскази, 1991)
  • Die Tochter der Luft („Ќерката на Воздухот“, драма, 1992)
  • Wo warst du, Robert? („Каде беше Роберт?“, роман, 1998)
  • Der Zahlenteufel, („Ѓаволовиот број“, роман, 1999)
  • Gedichte 1950-2005, („Раскази 1950-2005“, 2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]