Хубеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хубеи — покраина во Народна Република Кина, која е дел од регионот Централна Кина. Името на покраината значи „северно од езерото“, што се однесува на нејзината позиција северно од езерото Дунгтинг. Главен град на покраината е Вухан кој е политички, културен и економски центар на централна Кина.

Хубеи во 1936 година