Шмуел Јозеф Агнон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Шмуел Јозеф Агнон

Шмуел Јозеф Агнон (17 јули 1888 - 17 фебруари 1970, Ерусалим) бил израелски писател, добитник на Нобелова награда за литература во 1966 година, за исклучително раскажувачка уметност на еврејскиот народ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Јозеф уште како учесник го изушувал Талмудот-основниот религиозноетнички и правен зборник на јудаизмот. Посебно се интересирал и се запознавал со древните, средновековните и современите дела на иврит-литературата. Уште во рана младост, на 15 години објавувал стихотворби на јидиш и иврит јазикот. Подоцна работел во редакцијата на еден еврејски весник во Лвов и во други еврејски установи.

Творештво[уреди | уреди извор]