Хајнрих Бел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнрих Теодор Бел
Bundesarchiv B 145 Bild-F062164-0004, Bonn, Heinrich Böll.jpg
Хајнрих Бел во 1981 г.
Роден/а21 декември 1917(1917-12-21)
Колоњ, Германија
Починат/а16 јули 1985(1985-07-16) (возр. 67)
Лангенбројх, Северна Вестфалија, Западна Германија
НационалностГерманец
Значајни наградиЏорџ Бушерова награда
1967
Нобелова награда за литература
1972

Потпис
Хајнрих Теодор Бел, биста во Берлин

Хајнрих Теодор Бел (21 декември 1917 - 16 јули 1985) — еден од најистакнатите и најчитаните германски писатели на XX век. Добил Нобелова награда за книжевност во 1972 г. Автор е на повеќе дела кои се вбројуваат како класици на модерната германска литература[1],[2].

Раните години[уреди | уреди извор]

Бел го добил основното образование во Келн. Пишувал уште од младешки години и бил еден од малиот број младинци што не учествувале во политичкото движење Хитлерјугенд. [3]

Творечки опус[уреди | уреди извор]

Првиот роман го објавил на германски и на англиски јазик. Во 1949 година Возот беше точен, а потоа следуваат серија книги што ја опишуваат бесмислата на војната и немаштијата во повоените години.

Патнику, ќе дојдеш ли во Спа. . ., (1950), Каде беше Адам?, (1951), и Лебот на нашите рани години, (1955).

Други негови дела се:

 • Црни овци (расказ);
 • Куќа без чувари
 • Билјард во девет и полoвина, роман, (1959);
 • Мислењето на еден кловн , роман, (1963);
 • Жена во пејзаж со река
 • Отсутен, без да заминал, роман, (1964);
 • Крајот на една мисија, роман, (1966);
 • Групен портрет со дама, роман, (1971);
 • Загубената чест на Катерина Блум, политичка новела, (1974), која е критика на сензационалистичкото новинарство;

Во своите романи и раскази, пиеси и есеи, Бел ги осудува фашизмот и општествениот поредок во Германија, што ги познавал за време и по Втората светска војна.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Heinrich Böll“. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2021-02-03.
 2. Heinrich Böll Biographical
 3. 3,0 3,1 Проект- превод на книжевни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена, Битола, 2009