Прејди на содржината

Мо Јен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мо Јен
Mo Yan
Mo Yan in 2008
Изворно име莫言
Роден/аГуан Моје (管谟业)
17 февруари 1955(1955-02-17)(69 г.)
Гаоми, Шандун, China
ПсевдонимМо Јен
ЗанимањеПисател, учител
ЈазикКинески
НационалностКинез
ОбразованиеМајстор за литература и уметност – Педагошки универзитет во Пекинг (1991)
Graduated – Народноослободителна армија - академија за уметност (1986)
Периодод 1981
Значајни делаЦрвениот Сорго клан,
Републиката на Винтоо,
Животот и смртта ме исцрпуваат
Значајни наградиНобелова награда за литература
2012
Сопруг/аДУ Кинлан (杜勤兰) ( од 1979)
ДецаГуан Ксиаксио (管笑笑) (роден1981)

Гуан Мое со псевдоним Мо Јен (1955, Гаоми, Кина) - кинески писател, добитник на Нобеловата награда во 2012 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мо Јен е роден во Гаоми, во провинцијата Чандунг, во 1955 година. За време на детството бил сведок на гладот и сиромаштијата, а за време на кинеската револуција бил принуден да го напушти училиштето и да ја чува стоката. Во 1986 година дипломирал, а пет години подоцна станал магистер по книжевност на универзитетот во Пекинг. Според неговото сведоштво, токму годините исполнети со глад и осаменост го поттикнале да стане писател.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Најпознати дела на Мо Јен се: „Жаби“, „Приказни за црвениот сирк“, „Балади за садниците лук во Рајот“, „Смрт на сандаловиот колец“, „Уморен од животот и од смртта“ итн. Во своите епски дела, Јен го опишува животот на кинеските селани во текот на XX век, славејќи ја нивната исконска сила наспроти кротката и „цивилизирана“ конфуцијанска традиција при што се спротивставува на идеализираната слика на селото во кинеската пролетерска книжевност.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 406.