Герхарт Хауптман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Герхарт Хауптман
Gerhart Hauptmann nobel.jpg
Роден 15 ноември 1862(1862-11-15)
Оберзалцбрун, Шлезија, Прусија
Починал 6 јуни 1946(1946-06-06) (воз. 83 г.)
Агнетендорф, Народна Република Полска
Занимање драматург
Националност Германец
Правец натурализам
Значајни дела Ткајачи, Стаорци
Значајни награди Нобелова награда за литература (1912)
Награда Гете (1932)

Потпис

Герхарт Јохан Роберт Хауптман (германски: Gerhart Johann Robert Hauptmann; 15 ноември 1862 во Оберзалцбрун - 6 јуни 1946 во Агнетендорф) — германски романсиер и драмски писател, добитник на Нобелова награда за литература во 1912 година за придонесот во развојот на германската драма и театар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Потекнува од семејство на хотелиери. На 15-годишна возраст го напуштил училиштето. Една година подоцна работел на фармата на вујко си. Од 1880 до 1885 година учел скулптура во Бреслау, Рим и Берлин, историја и филозофија на Универзитетот во Јена. Во 1885 година се оженил и живеел во Еркнер, преградие на Берлин.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

„Пред изгрејсонце“ (1889), „Ткајачи“ (1892), „Даброво крзно“ (1893), „Ханеле“ (1894), „Потоната камбана“ (1897), „Глупакот Емануел Квинт“ (1910), „Островот на големата мајка“ (1912), „Атридите“ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Превод на литературни дела на автори добитници на Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола, ,2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]