Џорџ Бернард Шо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џорџ Бернард Шо
George Bernard Shaw 1936.jpg
Шо во 1936 г.
Роден 26 јули 1856(1856-07-26)
Даблин, Ирска
Починал 2 ноември 1950(1950-11-02) (воз. 94 г.)
Ајот Сент Лоренс, Хердфордшајр, Англија
Занимање драма, критика, политички текстови
Националност Ирец
Високо образование Весли Колеџ, Даблин
Жанр сатира, црн хумор
Правец ибзенизам, натурализам
Значајни награди

Нобелова награда за литература
1925

Оскар за најдобра сценска постава
1938 Пигмалион

Џорџ Бернард Шо (Даблин, 26 јули 1856 - Хартфоршир, 2 февруари 1950) — британски писател, романописец, музички и драмски критичар и автор на драми со кои се прославил како најдуховитиот драматург во XX век од ирско потекло. Во 1925 година ја добил Нобеловата награда за литература.

Литературната кариера ја почнал со пишување на романи и на театарски критики, а дури подоцна почнал да пишува драми по кои станал и најпознат.

Меѓу неговите најпознати дела се вбројуваат „Пигмалион“, „Кандид“ и „Цезар и Клеопатра“.

Негови најпознати дела се драмите: „Света Ивана“, „Занаетот на госпоѓа Ворен“, „Мајсторот Барбара“ и други дела.

Политички погледи[уреди | уреди извор]

Џорџ Бернард Шо бил активен и во политичкиот живот на Британија. По убедување е социјалист, но го отфрла насилниот пат кон социјализам и смета дека социјализмот треба да се воведе со постепени реформи. Во 1884 година се зачленува во Фабијанското друштво и станува еден од неговите најистакнати членови.

По посетата на СССР во 1930-тите станува убеден поддржувач на Сталиновиот режим.