Перл Бак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перл Бак
Pearl Buck.jpg
Перл Бак, околу 1932 година.
ЗанимањеПисателка, мисионерка
НационалностАмериканка
ПредметКина
Значајни наградиПулицерова награда
1932
Нобелова награда за литература
1938
Сопруг/аЏон Лосинг Бак (1914–1935)
Ричард Валш (1935–1960) до неговата смрт

Перл Бак (26 јуни 1892 - Данби, 17 март 1973) - американска писателка. Светската слава ја стекнала со своите романи за животот на кинескиот народ. Најпознати нејзини дела се: „Добрата земја“, „Мајка“, „Исток - запад“, „Змејовото семе“, „Синови[1],[2].

Добитник е на:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pearl S. Buck“. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2021-02-03.
  2. BRIEF BIOGRAPHY OF PEARL S. BUCK

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: