Херман Хесе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Херман Хесе во 1927

Херман Хесе (германски: Herman Hesse) (2 јули 1877 - 9 август 1962) бил германски писател, поет и сликар, добитник на Нобеловата награда за книжевност во 1946 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Хермена Хесе е роден на 2 јули 1877 година во Калв (Calw), во Виртемберг. Татко му бил балтичко-германски мисионер, а мајка му била ќерка на виртембершкиот индолог.

Хесе починал на 9 август 1962 година, во Монтањола, во близината на Лозана.

Творештво[уреди | уреди извор]

Творештвото на Хесе е обемно, а неговите дела уживаат голема популарност. Неговите романи, раскази и политички и културно-критички есеи се отпечатени во над 80 милиони примероци ширум светот, со што тој го стекнал статусот на најчитаниот европски писател во Америка и во Јапонија во 20. век.[1] Најпознати дела на Хесе се: „Степскиот волк“ (Der Steppenwolf), „Игра со стаклените бисери“ (Das Glassperlenspiel), „Сидарта“ (Siddhartha), „Демијан“ (Demian) итн.

Во 1946 година, Хесе ја добил Нобеловата награда за книжевност.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Ralph Freedman, Hermann Hesse: Pilgrim of Crisis: A Biography, Pantheon Books, NY, 1978.
  • Alois Prinz, Und jedem Anfang wohnt ein Zauber inne. Die Lebensgeschichte des Hermann Hesse, Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main, 2006. ISBN 9783518457429.
  • Zeller Bernhard, Hermann Hesse, Rowohlt Taschenbuch Verlag, Reinbek bei Hamburg, 2005. ISBN 3499506769.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleška o piscu“, во: Herman Hese, Banjski gost. Beograd: Narodna knjiga - Alfa, 2001, стр. 117.