Виртемберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виртемберг во периодот од 1810 до 1945 г.

Виртемберг (германски: Württemberg) — историско-географска област во Германија која приближно се совпаѓа со културно-јазичното подрачје на Швабија. Заедно со традиционалните области Баден и Хоенцолерн денес ја сочинуваат сојузната покраина Баден-Виртемберг.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа првобитно била во состав на Војводството Швабија. Подоцнежните историски периоди можат да се поделат вака:

По Втората светска војна, областа е поделена на Виртемберг-Баден и Виртемберг-Хоенцолерн поради различните окупациски зони на САД и Франција. Во 1952 г. е ставена во сојузната покраина Баден-Виртемберг. Градот Штутгарт, како историска престолнина на Виртемберг, станал главен град на денешната сојузна покраина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Das Königreich Württemberg, eine Beschreibung nach Kreisen, Oberämtern und Gemeinden (Stuttgart, 1904)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]