Демијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Демијан  
Demiancover.jpg
македонскиот превод
Автор Херман Хесе
Наслов на
оригиналот
Die Geschichte von Emil Sinclairs Jugend
Земја Германија
Јазик Германски
Жанр(ови) Роман
Издавач Фишер Верлаг
Издадена 1919 год.
Медиум Печатена (меки корици)
Страници 176 стр. (верзијата на Ѓурѓа)
OCLC 40739012

Демијан е роман од Херман Хесе кој го прикажува животниот пат на Емил Синклер, следејќи го неговиот живот од 10-годишна до 18-годишна возраст. Демијан е пријател на Синклер кој му помогнал тој да се спознае себе си, преку низа на размислувања и дела со кои го импресионирал самиот Синклер. Прикажани се постоења на два света, светот во којшто владее доброто и свет каде владее злото. Во книгата се зборува за постоење на некој нов бог (Абраксас) и нова религија (каинизам). Размислувањата на Синклер поврзани со овие „факти“ му помагаат да го најде патот до себеспознавањето.[1][2]

Ликови[уреди | уреди извор]

  • Емил Синклер - главниот протагонист во новелата, чија примарна цел е осознавање на самиот себеси
  • Фрањо Кромер - школски насилник, кој психички го малтретира Синлер, а тоа воедно е причината за Синклеровото познанство со Демијан
  • Макс Демијан - пријател од детството на Синклер, и на некој начин негов ментор
  • Алфонс Бек - најстариот и најпочитуван ученик во училиштето, кој ужива голем авторитет во очите на Синклер
  • Писториј - оргулист во една локална црква, кусо време и духовен учител на Емил Синклер
  • Ева Демијан - мајката на Макс Демијан, идеалната личност според Синклер, кој ја слика како олицетворение на совршенството во животот

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]