Прејди на содржината

Абраксас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Абраксас - мистичен збор во гностицизмот кој го означува врховното суштество, господарот на 365 еони или сфери. Неговото име се добива од броевите: А (1), Б (2), Р (100), А (1), ИКС (60), А (1) и С(200) чиј збир прави 365..[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 137.