Симбол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Симбол во основа е репрезентативен поим за одреден концепт или квантитет, т.е. идеја, објект, квалитет итн. Во психолошка и филозофска смисла, сите концепти се симболично во природата и репрезентациите за овие концепти се артифакти што го предаваат симболичното значење низ алегорија (но не директно).

Говорниот јазик, на пример, се состои од индивидуални гласови што означуваат симболични концепти (зборови), подредени на начин што понатаму наметнува значење.

Симболот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 81.