Концепт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поим (анг. concept, лат. conceptus) е апстрактен, универзален психички ентитет што служи за претставување на категорија или класа на ентитети, настани или односи.

Поврзано[уреди | уреди извор]