Идеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Платон, еден од првите филозофи, кој ја дискутирал идејата до детал . Аристотел тврди дека многу од погледите на Платон биле на Питагора во потекло.

Идеја (од грчки: ιδέα) е резултат на мисловен процес (мисла, концепт). Идејата е поим што се користи и во популарна и во филозофска терминологија што општо значи „ментална слика“ или „разбирање“.

Идејата како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 375-376.