Јехова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јехова, Јахве или Јах - национален бог на кралствата Израел (Самарија) и Јудеја.[1]


Јехова како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

Персиска монета од 4. век пред нашата ера со можна претстава на Јахве.
  • „Запознај го Јах денес“ (англиски: Know Jah Today) — песна на јамајканската реге-група The Abyssinians.[2]
  • „Јах, седмиот печат“ (англиски: Jah The Seventh Seal) - песна на британскиот музичар Голди (Goldie) од 1995 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]