Томас Ман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Томас Ман
Thomas Mann 1937.jpg
Ман во 1937 год.
Занимање Романсиер, раскажувач, есеист
Период 1896–1954
Жанр Роман, новела, историски раскази, пикарски роман
Значајни дела Буденброкови, Волшебниот рид, Смрт во Венеција
Значајни награди Нобеловата награда за литература
1929

Потпис

Паул Томас Ман (германски: Paul Thomas Mann; 6 јуни 1875 во Либек12 август 1955 во Цирих) — германски есеист, романописец и критичар. Негови најзначајни дела се „Буденброкови“, „Доктор Фауст“ и „Волшебниот брег“. Во 1929 година ја добил Нобеловата награда за литература, а во 1949 година, Гетеовата награда.

Творештво[уреди | уреди извор]

Веднаш по излегување, неговиот роман „Буденброкови“ станал светска сензација, и го прославил младиот автор. Опишувајќи го пропаѓањето на граѓанското семејство, Ман употребил автентични податоци од животот во својот град, но и некои автобиографски моменти. После првиот роман, Ман ги објавува еден по еден своите други романи кои денес претставуваат класика: „Тонио Кригер“, „Смрт во Венеција“, „Волшебниот брег“, „Јосип и неговите браќа“, „Лота во Вајмер“, „Доктор Фауст“ и некои други.

„Буденброкови“[уреди | уреди извор]

„Буденброкови“ или „пропаѓањето на едно семејство“ е роман ко јсе појавил во 1901 година и веднаш предизвикал сензација. Тоа е хроника на едно богато трговско семејство кое со голема упорност успева да стане моќно. Книгата опфаќа четири генерации на семејството Буденброк, од стариот Џон, преку конзулот до сенаторот и неговиот син Хано. Ман го следи тоа семејство кое достигнувајќи врв, почнува да се распаѓа.

Истовремено тука се ликовите и на другите браќа и сестри, нивните бракови и разводи, љубови и кавги. Прикажани се лихварство, банкроти, финансиски тешкотии, со што романот не е слика само на едно семејство, туку на целата граѓанска Европа од крајот на 19 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]