Волшебниот рид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Волшебниот рид (германски: Der Zauberberg) е роман на германскиот писател Томас Ман од 1924 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Осврт кон романот[уреди | уреди извор]

„Волшебниот рид“ го означува почетокот на вториот период од творештвото на Ман. Тој започнал да работи на романот уште во 1912 година, но во работата го прекинала Првата светска војна. На почетокот, Ман имал намера да напише расказ за Давос, но потоа делото го проширил во роман, напишан во традицијата на германскиот воспитен роман, но со широк, европски план. И во ова дело е прикажана сликата на Европа пред Првата светска војна, слика на општество во криза, растргнато од спротивни идеологии.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miloš Đorđević, „Novele Tomasa Mana“, во: Tomas Man, Tonio Kreger - Smrt u Veneciji. Beograd: Rad, 1963, стр. 138.