Тобијас Миндерникел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тобијас Миндерникел
Томас Ман во 1900 година, две години по објавувањето на „Тобијас Миндерникел“
АвторТомас Ман
Јазикгермански
ЖанрРасказ
ИздавачNeue Deutsche Rundschau
Издадена
јануари 1898

Тобијас Миндерникел ― ран расказ на Томас Ман. Напишано во 1897 година, додека Ман живеел во Рим со неговиот постар брат Хајнрих, за првпат бил објавено во јануари 1898 година во германското книжевно списание „Neue Deutsche Rundschau“. Последователно се појавувало во неколку антологии на расказите и романите на Ман.

Англиски преводи[уреди | уреди извор]

  • Х. Т. Лоу-Портер, објавена во Stories of Three Decades (Alfred Knopf, 1936)
  • Јоаким Нојгрошел, објавено во Death in Venice and Other Stories (Penguin, 1998)
  • Џеферсон С. Чејс, објавено во Death in Venice and Other Stories (Signet, 1999). [1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mundt, Hannelore (2004). Understanding Thomas Mann. p. 35. University of South Carolina Press. ISBN 1570035377
  2. Lehnert, Herbert (2004). A Companion to the Works of Thomas Mann. pp. 38–39. Boydell & Brewer. ISBN 1571132198

Надворешни врски[уреди | уреди извор]