Слушај, Германијо!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слушај, Германијо!
АвторТомас Ман
ЗемјаСоединетите Држави
Јазиканглиски
ИздавачAlfred A. Knopf
Издадена
1943

Слушај, Германијо! ― објавената збирка писма на побегнатиот германски автор Томас Ман до неговата поранешна земја за време на Втората светска војна. Првично објавени во 1943 година од Alfred A. Knopf Inc., овие писма, дваесет и пет од нив, биле прочитани преку долги и средни бранови радио-емитувања направени од Би-би-си во Германија, како дел од сојузничките пропагандни напори од октомври 1940 до август 1943 година.

Оригинал на германски јазик , Deutsche Hörer! ( „Германски слушатели!“ — ова е како секој од текстовите започнува) за првпат била објавен во 1942 година од H. Wolff, Њујорк, но никогаш не стигнала до Германија. Второто издание било објавено во Стокхолм во 1945 година, по крајот на војната. Ова издание ги вклучувало адресите што Ман ги дал до 8 ноември 1945 година.

Издание[уреди | уреди извор]