Прејди на содржината

Санаториум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еден од преостанатите бедеми на Санаториумот Грунвалд (сега Соколовско, Полска)

Санаториум (од лат. sano - лечи) е медицинска установа за згрижување на пациенти со долготрајни болести, најчесто колера или туберколоза. Лечењето се врши најмногу со природни (минерални води, термални води, озон, радон, минерални соли итн) и физиотерапевтски средства и диети. Бројот на санаториумите за туберколоза се зголемил во почетокот на XX век.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "The Sanatorium Age:'"Sanatorium' vs. 'Sanitarium', An History of the Fight Against Tuberculosis in Canada“. Архивирано од изворникот на 2004-12-15. Посетено на 2013-04-04.
  2. "Sanitarium, sanatorium, sanitorium" Архивирано на 12 февруари 2009 г., The Columbia Guide to Standard American English, 1993