Венера (божица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Астролошки симбол на Венера

Венера е римска божица на пролетта и заштитничка на градините, а подоцна и божица на убавината, љубовта и животот. Се родила од морска пена. Венера била сопруга на богот Вулкан и мајка на Купидон (Амур). Го изневерила Вулкан со Марс и со Адонис, Анхиз. Согласно митот, со тројанецот Анхиз го родила јунакот Енеј.

Култ[уреди | уреди извор]

Во Рим се празнувале таканаречените Венералии во чест на Венера Вертикордија, „онаа која ги отвара срцата“. Исто така во Рим бил подигнат храм во чест на божицата Венера и градот Рим.

Во другите митологии[уреди | уреди извор]

Теми во римската митологија
Важни богови:
Легендарна историја
Римска религија
Грчки/римски мит споредени
Други рустикални богови: