Убавина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сликата на млада жена е симбол на човечка убавина во повеќе западни култури и доминантна тема во уметноста.

Убавина е карактеристика на една личност, место, објект или идеја што овозможува перцепционално искуство на задоволство, значење или сатисфакција. Убавината се проучува како дел од естетиката, социологијата, социјалната психологија и културата. Како културна креација, убавината денес е многу често комерцијализирана.

„Идеално убава“ е онаа личност која ценета, или поседува особини кои асоцираат на убавина во определени култури. Голем број на личности од историјата станале икони на убавината - на пример, жени како што се Клеопатра VII, Елена Тројанска и Мерилин Монро.

Субјективното искуство на „убавината“ често ја вклучува интерпретацијата за определен ентитет како балансиран и во хармонија со природата, што доведува до чувства на привлечност и емоционално добра состојба. "Убавината е во окото на оној кој го поседува" е честа фраза која го искажува овој концепт.

Во својата најдлабока смисла, убавината може да создаде искуство на позитвна рефлексија за значењето на сопственото постоење. „Предмет на убавина“ е сѐ што открива или евоцира некое лично значење.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]