Гламур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеди Ламар, гламурозната филмска ѕвезда[1], која изјавила: „Секоја жена може да биде гламурозна, доволно е само да седи и да изгледа глупаво.“

Гламур е стар шкотски збор што се однесувал на демонската моќ за измама, збор користен да опише некого со убава надворешност[2], но внатрешност која е безвредна, невкусна или ѓаволска; магија фрлена на некого за да му се допадне нешто или некој. Кон крајот на 19 век зборот „гламур“ добива нова смисла, без магиски примеси, а денес зборот се користи за да се опише нечија привлечност или фасцинираноста од нечиј луксуз или елеганција. Гламурозен може да биде: човек, настан, место, технологија, фотографија или производ, како парче облека или пијалак на пример.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „50 Of The Most Glamorous Old Hollywood Actresses“. Silver Petticoat Review. 13 November 2018. Посетено на 13 September 2022.
  2. „TED conference Virginia Postrel“.