Франсис Галтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сер Франсис Галтон
Francis Galton 1850s.jpg
Роден 16 февруари 1822(1822-02-16)
Бирмингем, Англија
Починал 17 јануари 1911(1911-01-17) (воз. 88 г.)
Хаслмер, Сари, Англија
Живеалиште Англија
Националност Англиско
Полиња Антропологија и полиматика
Установи Метеоролошки завот
Кралско географско друштво
Образование Лондонски Кралски Колеџ
Кембрички универзитет
Ментори Вилијам Хопкинс
Значајни студенти Карл Пирсон
Познат по Евгеника
Галтонова плоча
Регресија (математика)
Стандардно отстапување
Прогностичка мапа
Поважни награди Медал на Дарвин-Валас доделен од Лондонското Линеанско Друштво во 1908 година
Медал Копли (1910)

Франсис Галон (14 февруари 1822, близу Спарлбурк, Бирминген, Англија - 17 јануари 1911, во Грејшут Хаус, Хаслмер, Сари) — британски истражувач, антрополог и евгеничар.

Галтон, братучед на Чарлс Дарвин, студирл медицина на Универзитетот Кембриџ, но никогаш не добил диплома. Како млад патувал низ Европа и Африка давајќи корисен придонес за зоологијата и географијата. Бил меѓу првите што ја виделе примената на Дарвиновата теорија за еволуцијата, за на крај да го смисли зборот евгеника за да ја означи науката за планирано човеково подобрување преку селективно парење. Неговата цел била не да создаде аристократска елита туку популација што целосно се состои од супериорни мажи и жени. Исто така, напишал важни дела за човековата интелегенција, земањето отпечатоци, применетата статистика, за близнаците, трансфузија на крвта, за криминалот, метеорологијата и за мерењата.

Користена литература[уреди | уреди извор]