Јапонски идол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Momoiro Clover Z, женска поп група.
AKB48, женска поп група.
Сајуми Мичишиге, лидерката на групата Morning Musume.
Логото на групата °C-ute.

Идол (アイドル, aidoru, од англискиот збор „idol“) во јапонската поп култура е млада медиумска личност (пејач, глумец, модел итн), обично тинејџер, со сладок и невин имиџ.[1][2][3][4] Идоли се посебна категорија јапонски артисти.

Терминот се комерцијализира од јапонски агенции за таленти. Идолите се наменети да бидат идеален објект за љубовта на страсните обожаватели.[1][2][3][4][5]

Исто така, постои мислење дека Јапонците гледаат идолите како сестри или „обични соседски девојки“.[4]

Во јапонската поп-музика идоли претставуваат специфичен жанр, вид едноставни сентиментални песни, кои не изискуваат многу вокално мајсторство, но пејач треба да биде убав и сладок. Во нивниот секојдневен живот, идолите исто така треба да одговараат на нивните песни, да имаат кристално чист и светол имиџ, да бидат пример за младата генерација.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Феноменот се појавил во почетокот на 1970-тите години поради популарноста на францускиот филм „Cherchez l'Idole“ („Барајте идолот“), кој се појавил по екраните во Јапонија во ноември 1964 година. Глумицата Силви Вартан, која ја игра главната улога, станува исклучително популарна.[6] Терминот „идол“ почна да се користи за девојки, главно на возраст од 14 до 16 години, кои сега почнуваат својот пат кон славата или за многу млади нови ѕвезди.

Селективна список на јапонски идол групи[уреди | уреди извор]

Тоа е селективна список на јапонски идол групи (музички групи), поделена на проекти или агенции за таленти.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Amazon.com: Editorial Review: Islands of Eight Million Smiles: Idol Performance and Symbolic Production in Contemporary Japan (Harvard East Asian Monographs)“ (англиски). Amazon.com, Inc. Архивирано од изворникот 2012-06-16. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 „О Японии: Культура - Музыка - Популярная музыка“ (руски). Амбасада на Јапонија во Русија. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. 3,0 3,1 „Pop 'idol' phenomenon fades into dispersion“ (англиски). The Japan Times Online. Архивирано од изворникот 2011-08-13. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. 4,0 4,1 4,2 „Ellis in Wonderland“ (англиски). kinokopress.com. Архивирано од изворникот 2012-06-16. Посетено на 2014 април 21. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „„Aidoru" во речникот на „Goo" (јапонски). NTT Resonant Inc. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Hiroshi Aoyagi Islands of Eight Million Smiles: Idol performance and symbolic production in Japan. Harvard University Asia Center, 2005. ISBN 978-0-674-01773-3. Introduction, p. 5“ (PDF) (англиски). Harvard University Faculty of Arts and Sciences. Архивирано (PDF) од изворникот 2012-07-06. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „AKB48 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „ももいろクローバーZ │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. „私立恵比寿中学 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 3. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „モーニング娘。 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 11. „℃-ute │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 12. „Berryz工房 │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 13. „スマイレージ │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. „Juice=Juice │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 март 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 15. „Buono! │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 16. „Fairies │ オリコン芸能人事典-ORICON STYLE“ (јапонски). Oricon. Посетено на 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 17. „アイドルグループ"9nine"がメジャーデビュー決定! (9nine) ニュース-ORICON STYLE-“ (јапонски). Oricon. 2007 февруари 15. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 18. „武藤彩未が歌う80年代ソロアイドルの名曲が配信へ ニュース-ORICON STYLE-“ (јапонски). Oricon. 2014 април 13. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]