Парапсихологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дел од серијата
 
Теми
Паранормално
Духови · Спиритизам
Далечинско гледање
Вонсетилно восприемање
Прекогниција · Јасновидост
Психометрија · Психокинеза
Парапсихологија · Реинкарнација
Проколнати места
НЛО · Телепатија
Истерувачи на духови

Раните парапсихолошки истражувања ги користеле Зенерови карти во експериментите за тестирање на телепатија.

Парапсихологија е дисциплина која се обидува да докаже постоење на способности да се видат нешта кои се скриени од нормалните сетила, како и да го докаже животот по смртта, но со употреба на научни методи. Лабораториските истражувања се финансирани од приватни фондови, но и од некои влади во светот.[1] Таквите истражувања најчесто се објавуваат во парапсихолошките публикации, но некои статии се објавени и во дневни весници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Parapsychological Association FAQ“. Parapsychological Association. 1995. Архивирано од изворникот на 2007-06-26. Посетено на 2007-07-02.