Истерувачи на духови

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Истерувач на духови“ со ЕМФ метар

Истерувачи на духови се оние кои вршат истрага на места за кои се рекло дека се проколнати или опседнати со духови. Обично тоа е тим од 4-8 луѓе кои собираат докази за паранормални активности. Истерувачите на духови најчесто користат електронска опрема, како ЕМФ-метар, дигитален топломер, камери за ноќно снимање, дигитален снимач на звук и компјутер. Вака организираниот тим на истерувачи на духови се нарекува уште и тим за паранормално истражување.

Скептиците тврдат дека постои вистински недостаток од научно потврдени докази за постоење на духови, и покрај повеќевековниот интерес кај народот за оваа тема.[1]

Notes[уреди | уреди извор]

  1. „Reality Check: Ghost Hunters and 'Ghost Detectors'. Архивирано од изворникот на 2006-12-06. Посетено на 2008-11-20.
Дел од серијата
 
Теми
Паранормално
Духови · Спиритизам
Далечинско гледање
Вонсетилно восприемање
Прекогниција · Јасновидост
Психометрија · Психокинеза
Парапсихологија · Реинкарнација
Проколнати места
НЛО · Телепатија
Истерувачи на духови

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]