Прејди на содржината

Универзитет во Бон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Универзитет во Бон
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn
Печат на универзитетот
латински: Universitas Fridericia Guilelmia Rhenana
Виддржавен
Основан18 октомври 1818
Буџет€571.8 милиони
РекторМихаел Хох
Наставен кадар
4,537
Административен кадар
1,759
Студенти35,619
МестоБон, Северна Рајна-Вестфалија, Германија
Кампусурбан
ПрипадностСЕУ
uni-bonn.de

Универзитет во Бон (германски: Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn) е германски универзитет која е основана во 1818 година. Универзитетот се наоѓа во Бон, Германија .[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „University of Bonn at a glance“. University of Bonn. Посетено на 2017-06-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]