Марио Варгас Љоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Варгас Љоса Nobel prize medal.svg
Mario Vargas Llosa (2010).jpg
Марио Варгас Љоса во 2010
НационалностПеруанец, Шпанец
Апсолвент наДржавниот универзитет од Сан Марксо
Универзитетот од Мадрид
Значајни наградиНобелова награда за литература
2010
Сопруг/аХулија Уркиди (1955–1964)
Патрисија Љоса (1965–денес)
ДецаАлваро Варгас Љоса
Гонсало Варгас Љоса
Моргана Варгас Љоса
мрежно место
http://www.mvargasllosa.com

Марио Варгас Љоса (роден на 28 март 1936; шпански: Mario Vargas Llosa) - перуански писател, политичар, новинар и есеист. Љоса е еден од водечките романописци и есеисти од Латинска Америка, како и еден од водечките автори од својата генерација и од авторите на „латиноамериканскиот процут“. Во 2010 ја доби Нобеловата награда за литература „за неговата картографија на структурите на моќта и острото отсликување на отпорот, револтот и поразот на поединецот.“ [1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Еден син на Љоса се вика Алваро.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Варгас Љоса се прославил во 1960-те со романитеГрадот и кучињата“ (La ciudad y los perros, 1963), „Зелената куќа“ (La casa verde, 1965) и „Разговор во катедралата“ (Conversación en la catedral, 1969).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Nobel Prize in Literature 2010“. Nobelprize. 7 октомври 2010. Посетено на 7 октомври 2010.
  2. Gabrijel Garsija Markes, Pukovniku nema ko da piše. Beograd: Sezam Book, 2012, стр. 114.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]