Марио Варгас Љоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марио Варгас Љоса Nobel prize medal.svg
Mario Vargas Llosa (2010).jpg
Марио Варгас Љоса во 2010
Националност Перуанец, Шпанец
Универзитет Државниот универзитет од Сан Марксо
Универзитетот од Мадрид
Значајни награди Нобелова награда за литература
2010
Сопруг/а Хулија Уркиди (1955–1964)
Патрисија Љоса (1965–денес)
Деца Алваро Варгас Љоса
Гонсало Варгас Љоса
Моргана Варгас Љоса
мрежно место
http://www.mvargasllosa.com

Марио Варгас Љоса (роден на 28 март 1936; шпански: Mario Vargas Llosa) е перуански писател, политичар, новинар и есеист. Љоса е еден од водечките романописци и есеисти од Латинска Америка, како и еден од водечките автори од својата генерација и од авторите на „латиноамериканскиот процут“. Во 2010 ја доби Нобеловата награда за литература „за неговата картографија на структурите на моќта и острото отсликување на отпорот, револтот и поразот на поединецот.“ [1]

Варгас Љоса се прослави во 1960-те со романите „Градот и кучињата“ (La ciudad y los perros, 1963), „Зелената куќа“ (La casa verde, 1965) и величествениот „Разговор во катедралата“ (Conversación en la catedral, 1969). Продолжува плодотворно да твори.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Nobel Prize in Literature 2010“. Nobelprize. 7 октомври, 2010. http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2010/. посет. 7 октомври, 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]