Жозе Сарамаго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жозе Сарамаго
JSJoseSaramago.jpg
Сарамаго во јануари 2008
Роден/аЖозе де Соза Сарамаго
16 ноември 1922(1922-11-16)
Азињага, Сантарем, Португалија
Починат/а18 јуни 2010(2010-06-18) (возр. 87)
Тијас, Ланзароте, Шпанија
Занимањеписател
НационалностПортугалец
Период1947 – 2010
Сопруг/аПилар дел Рио (1988-2010)
Илда Рејс (1944-1970)

Потпис
мрежно место
josesaramago.org

Жозе де Соза Сарамаго (португалски: José de Sousa Saramago) — португалски писател, лауреат на Нобелова награда за литература за 1998 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е роден во сиромашно селско семејство. Тешката финансиска ситуација во која се обврзува да го промените бројот на професии кои ќе бидат само во 1976 година, посветен исклучиво на литературата. Сарамаго, португалски смета за најголемиот и еден од најдобрите во светот највлијателните писатели на денешницата.[1] Неговите дела се преведени на повеќе од триесет јазици. Тој заврши трговија во средното техничко училиште во Лисабон, каде што неговото семејство се преселил кога имал две години Сарамаго. Во тоа училиште ", чудно е доволно, во наставната програма во тоа време, иако ориентирани во техничките науки, бил веднаш до Французите и предмет на португалскиот јазик и литература. Бидејќи дома имал една книга (неговата сопствена книги, кои јас само го купи од парите што ги позајмил од пријател, добив само во 19 година), учебник на португалски јазик , со својот антологиски карактер, ја отворил вратата за литература "( Автобиографија).

Тој работел како авто механичар, службеник во Одделот за социјално осигурување, новинар, преведувач, литературен критичар и колумнист и уредник во повеќе португалски весници. Како заменик-директор на утрото секојдневно Диарио де Нотисијас бил разрешен по воениот удар во 1975 година и и се посветил на литературата. Тој се оженил со Илдом Реис во 1944 година, со која имал една ќерка Виоланте 1947. Од 1988 до неговата смрт тој живеел со неговата втора сопруга, Пилар дел Рио, шпански новинар кој бил официјален преведувач на неговите дела на шпански. Тој се приклучил на Португалски Комунистичката партија во 1969 година.[2]

Сарамагов анархистичките и остри критики на монархизмот и католицизмот, како и политичка вмешаност, критики од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, го поттикнале некои критичари да подготви споредби со Орвел: "не им се допаѓа на Британската Империја Орвел е еднаква на крстоносна војна против царство во форма на глобализмот . "по нападот на неговиот роман на Евангелието на Исус Христос[3] и цензура на португалски конзервативната влада во 1991 година, што спречил кандидатурата на писателот за Европската награда за литература, тој се пресели во Шпанија, каде што починал во 2010 година од ефектите на пневмонија. Тој добил награда, најпрестижната награда за писатели на португалски книжевниот израз во 1995 година и на Нобеловата награда за литература во 1998 година.

Неговата сопруга Пилара Дел Рио, претседател на Фондацијата на Жозе Сарамаго во Лисабон, го посетила Белград, на Саемот на книгата 2013.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bloom, Harold (15 December 2010). „Fond Farewells“. TIME. Посетено на 15 December 2010.
 2. „Nobel Prize citation, 1998“. Nobelprize.org. Посетено на 2010-06-20.
 3. Paige, Austin (Spring 2004). „Shadows on the Wall: Jose Saramago's latest novel depicts a capitalist nightmare“. The Yale Review of Books. Yalereviewofbooks.com. Архивирано од изворникот на 2010-09-01. Посетено на 2010-06-20.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Baptista Bastos, José Saramago: Aproximação a um retrato, Dom Quixote, 1996
 • T.C. Cerdeira da Silva, Entre a história e aficção: Uma saga de portugueses, Dom Quixote, 1989
 • Maria da Conceição Madruga, A paixão segundo José Saramago: a paixão do verbo e o verbo da paixão, Campos das Letras, Porto, 1998
 • Horácio Costa, José Saramago: O Período Formativo, Ed. Caminho, 1998
 • Helena I. Kaufman, Ficção histórica portuguesa da pós-revolução, Madison, 1991
 • O. Lopes, Os sinais e os sentidos: Literatura portuguesa do século XX, Lisboa, 1986
 • B. Losada, Eine iberische Stimme, Liber, 2, 1, 1990, 3
 • Carlos Reis, Diálogos com José Saramago, Ed. Caminho, Lisboa, 1998
 • M. Maria Seixo, O essential sobre José Saramago, Imprensa Nacional, 1987
 • "Saramago, José (1922–2010)." Encyclopedia of World Biography. Ed. Tracie Ratiner. Vol. 25. 2nd ed. Detroit: Thomson Gale, 2005. Discovering Collection. Thomson Gale. University of Guelph. 25 Sep. 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]