Лав Николаевич Толстој

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Толстој)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лав Толстој
L.N.Tolstoy Prokudin-Gorsky.jpg
Лав Толстој
Фотографија на Сергеј Михајлович Прокудин-Горски.
Занимање Романописец
Период 1852–1910
Жанр Роман, новела, есеј
Значајни дела Војна и мир
Ана Каренина
Воскресение

Потпис

Лав Толстој, целосно Лав Николаевич Толстој (руски: Лев Николаевич Толстой), (9 септември 1828 (28 август, Јулијански календар) 20 ноември 1828 (7 ноември по Јулијански календар) 1910), е еден од најпознатите руски книжевници, во главно поради неговите романи и новели, богати со психолошка анализа и морално-филозофски белези.

Толстој се смета за еден од најголемите романописеци на сите времиња, во прв ред поради неговите најпознати романи, Војна и мир, историска и реална реконструкција на наполенските војни и кримската војна и Ана Каренина, трагична љубовна приказна. Како морален филозоф, Толстој е познат по своите идеи за ненасилниот отпор, искажани во неговото дело Царството Божје е во тебе. Овие идеи извршиле големо влијание врз Махатма Ганди, Роман Роланд и Мартин Лутер Кинг.

Покрај писател, Толстој е познат и како морален мислител и реформатор кој извршил огромно влијание на христијанскиот анархизам. Во тој поглед е создадено Толстојското општествено движење. Толстој иако бил воодушевен од создавањето на вакво движење никогаш не ги охрабрувал луѓето да се приклучат на истото, сметајќи дека секој треба да има своја свест. Како дел од благородничкото семејство Толстој, ја носел титулата гроф.

Толстој е роден во Јасна Полјана на дворјанскиот имот од родителите кои потекнувале од благороднички семејства. Ја носел титулата гроф и поминал мирен, богат и спокоен живот. Речиси целиот живот го минал на имотот во Јасна Полјана, освен што четири години се школувал во Москва, а потоа извесен период поминал во Казањ каде студирал на Филолошкиот, а потоа на Правниот факултет кој не го завршил. Владеел многу јазици – англиски, француски, германски, италијански, ги знаел и: грчкиот, латинскиот, украинскиот и татарскиот, ги изучувал и: турскиот, холандскиот и бугарскиот. Кога се вратил во Јасна Полјана ја започнал својата писателска дејност. Активно учествувал во Кримската војна каде за пројавената храброст во битките бил награден. Бил во Париз, ја шетал Швајцарија, но се разочарал од Западот и се повлекол засегаш на својот имот во Јасна Полјана. Се оженил со ќерка на московски доктор која му родила 13 деца. Од 1863 до 1869 година ја пишува тетралогијата „Војна и мир“, а подоцна и „Ана Каренина“, „Воскресение“, повестите: „Смртта на Иван Илич“, „Кројцеровата соната“ и др.

Творештво[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Библиографија на Лав Толстој.