Вилијам Голдинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
сер Вилијам Голдинг
William Golding 1983.jpg
Голдинг во 1983 год.
Роден/а Вилијам Џералд Голдинг
19 септември 1911(1911-09-19)
Корнвол, Англија, Обединето Кралство
Починат/а 19 јуни 1993(1993-06-19) (воз. 81 г.)
Корнвол, Англија, Обединето Кралство
Занимање Романсниер, драматург и поет
Националност Англичанец
Жанр Надреалистички роман, авантуристички роман, морепловство, научна фантазија, есеј, историска новела, драмски текстови, поезија
Значајни дела Господар на мувите
Значајни награди Букерова награда
1980
Нобелова награда за литература
1983

Потпис Податотека:William Golding signature.jpg

Вилијам Голдинг (Сент Колам Мејџор, Корнвол, 19 септември 1911 - 19 јуни 1993) англиски писател. Во 1983 година ја добил Нобеловата награда за литература. Негови познати дела се „Спирала“, „Пирамида“, „Видлива темнина“, „Господар на мувите“, „Пристапни обреди“ и други.