Вистина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вистина е поим од врвно значење во области како филозофија, наука, право и религија. Во главно се разбира како склоп на факти и израз на она што е, што постои и што може да се утврди, наспроти лагата која го преставува она што не е и што не може да се утврди.

Вистината како философска категорија[уреди | уреди извор]

Италијанскиот поет Џакомо Леопарди смета дека најголем дел од вистините за кои мислиме дека се апсолутни и општо се релативни и делумни.[1] Исто така, тој вели дека ниту една нова вистина, особено ако е во спротивност со постојните сфаќања, дури ако е јасно докажана, не може да биде наеднаш прифатена (освен ако за неа нема материјални докази), таа може да се усвои само постепено, со текот на времето, онака како што луѓето ќе навикнуваат на неа. На тој начин, вистината која своевремено била исмејувана од современиците, најпосле станува општопозната. Овој отпор кон новите вистини е особено голем ако станува збор за фундаментални вистини кои уриваат голем број воспоставени мислења.[2]

Вистината како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Вистината како тема во книжевноста[уреди | уреди извор]

Вистината како тема во популарната музика[уреди | уреди извор]

 • Вистина“ (англиски: Truth) - албум на британскиот гитарист Џеф Бек (Jeff Beck) од 1968 година.[6]
 • „Кажи ја вистината“ (Tell the truth)“ - песна на блуз-рок групата „Дерек енд д Доминос“ (Derek and the Dominos) од 1970 година.[7]
 • „Време за вистина“ (Time for truth) - песна на британската рок-група „Џем“ (The Jam) од 1977 година.[8]
 • „Дајте ми малку вистина“ (Give Me Some Truth) - песна на англискиот поп-рок музичар Џон Ленон од 1971 година.[9]
 • „Суров напад на вистината“ (Severe Attack Of The Truth) - песна на англиската рок-група „Мега сити фор“ (Mega City Four) од 1989 година.[10]
 • „Вистина“ (Truth) - албум на англиската поп-група „Њу Ордер“ (New Order) од 1981 година.[11]
 • „Далеку од вистината“ (Daleko od istine) - песна на хрватската рок-група „Азра“ од 1981 година.[12]

Вистината како тема во филмот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Đ. Leopardi, Pesme i proza. Beograd: Rad, 1964, стр. 110.
 2. Đ. Leopardi, Pesme i proza. Beograd: Rad, 1964, стр. 92.
 3. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 60.
 4. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 24-25.
 5. Ана Бунтеска, Стави лајк на сопствениот живот. Скопје: Матица Македонска, 2015, стр. 122-123.
 6. Allmusic (пристапено на 30.9.2015)
 7. YouTube, Layla Derek and the Dominos (пристапено на 30.10.2017)
 8. YouTube, The Jam - In the City (Full Album) 1977 (пристапено на 16.12.2017)
 9. DISCOGS, John Lennon ‎– Imagine (пристапено на 18.4.2020)
 10. DISCOGS, Mega City Four ‎– Tranzophobia (пристапено на 12.9.2020)
 11. YouTube, NEW ORDER MOVEMENT 1981 AUDIO VINIL (пристапено на 30.8.2017)
 12. Sunčana strana ulice, Komuna, CD 1002.