Вистина (албум на Џеф Бек)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вистина (англиски: Truth) - албум на британскиот гитарист Џеф Бек (Jeff Beck) од 1968 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

На албумот се застапени десет песни:[1]

  • Shapes of things (3:17)
  • Let me love you (4:44)
  • Morning dew (4:41)
  • You shook me (2:31)
  • Ol' man river (4:01)
  • Greensleeves (1:46)
  • Rock my plimsoul (4:14)
  • Beck's bolero (2:52)
  • Blues de luxe (7:32)
  • I ain't superstitious (4:54)

Технички податоци[уреди | уреди извор]

Албумот бил сниман во периодот од 12 јули 1966 до 26 мај 1968 година. Во Британија, албумот бил издаден во август 1968 година, од страна на дискографската куќа „Колумбија рекордс (Columbia Records)“, додека во САД се појавил во издание на „Епик рекордс (Epic Records)“. Продуцент на албумот, чие времетраење изнесува 40:16 минути, е Мики Мост (Mickie Most). Во снимањето на албумот учествувале следниве музичари:[2]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

„Truth“ на You Tube

Наводи[уреди | уреди извор]