1950

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1950 во разни календари
Грегоријански календар1950
MCML
Ab urbe condita2703
Ерменски календар1399
ԹՎ ՌՅՂԹ
Асирски календар6700
Бахајски календар106–107
Балиски календар1871–1872
Бенгалски календар1357
Берберски календар2900
Будистички календар2494
Бурмански календар1312
Византиски календар7458–7459
Кинески календар己丑(зем. вол)
4646 или 4586
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
4647 или 4587
Коптски календар1666–1667
Етиопски календар1942–1943
Еврејски календар5710–5711
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера2006–2007
 - Сачка ера1871–1872
 - Кали-југа5050–5051
Холоценски календар11950
Игбоански календар950–951
Ирански календар1328–1329
Исламски календар1369–1370
Јапонски календарШова 25
(昭和25年)
Јавански календар1881–1882
Џуче-календар39
Јулијански календаргрегоријанската без 13 дена
Корејски календар4283
Мингуо-календарТајван 39
民國39年
Нанакшахи482
Тајландски сончев календар2493
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
2076 или 1695 или 923
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
2077 или 1696 или 924

1950 (MCML) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1950 година од новата ера, 950. од вториот милениум, 50. од XX век и прва од 1950-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7458 и 7459 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6700 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5710 и 5711 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2703.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1950 година се протега во 4586 и 4587, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4646 и 4647 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2493. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1369 и 1370 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1950 на Ризницата ?