Стивен Сегал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Сегал
Роден(а)Стивен Сегал
4 октомври 1952(1952-10-04)(71 г.)
Лансинг, САД
Занимањеглумец, режисер, сценарист
Активен период1988–сè уште
Страница
stevenseagal.com

Стивен Фредерик Сегал (англиски: Steven Frederic Seagal) — американски филмски глумец, режисер и сценарист, кој е роден на 10 април 1952 година во Лансинг. Познат е како мајстор по аикидо. Исто така е познат и како заштитник на животната средина и активист за правата на животните. Има црн појас седми дан во аикидо, и инструктор е по аикидо во Јапонија.