1 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

1 септември е 244-иот ден во годината според григоријанскиот календар (245-и во престапна година). Остануваат 121 денови до крајот на годината. Шаблон:Септември 2016

Настани:

1752  Ѕвоното на слободата пристигнува во Филаделфија.
1804  Јуно, еден од најголемите астероиди во главниот појас, бил откриен од страна на германскиот астроном Карл Лудвиг Хардинг.
1897  Се отвара подземното метро во Бостон, станувајќи првото од тој вид во Северна Америка.
1905  Алберта и Саскачеван се придружуваат во Канадската конфедерација.
1939  Со инвазијата на нацистичка Германија врз Полска започна Втората Светска војна.
1985  Заедничка американско-француска експедиција ги открива остатоците на Титаник.
1992  Министерството за надворешни работи на Русија официјално предложи Република Македонија да назначи свој официјален претставник во Москва.
2004  Во рускиот град Беслан започна заложничката драма, кога група вооружени чеченски терористи го нападнаа основното училиште во овој град во Јужна Осетија.

Родени:

1453  Гонзало Фернандез де Кордобашпански генерал
1566  Едвард Алејнанглиски актер
1588  Анри II — Принц од Конде, француски благородник
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор
1856  Сергеј Виноградскируски научник
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија
1888  Андрија Штампархрватски физичар
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовски — комунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец
1929  Ане Рамси — американска актерка
1939  Лили Томлин — американска актерка и комедијантка
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонска поетеса, пистаелка и есеистка.
1942  Ц. J. Шери — американски писател
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар.
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски философ.
1950  Филип Фулмеррагби тренер
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен Премиер на Русија
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски актер.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1960  Марко Млинариќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1962  Руд Гулитхоландски фудбалер.
1970  Вана — хрватски пејач
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хозе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — позната германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — позната германска поп-рок ѕвезда.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.

Починале:

1159  Адријан IV — римски папа.
1557  Жак Картие — француски морепловец.
1648  Марин Мерсене — француски математичар
1687  Хенри Мор — англиски философ
1715  Луј XIV — француски крал.
1957  Денис Брајан — англиски музичар.
1970  Франсоа Шарл Моријак — француски писател.
1985  Стефан Белоф — германски тркач со коли.
1988  Луис Алварез — американски физичар, добитник на Нобелова награда.
1994  Борис Маленко — професионален американски борач.
1997  Золтан Цибор — унгарски фудбалер.
2003  Сер Тери Фростбритански актер.
2006  Нели Конали — жена на тексашкиот гувернер Џон Конали.

Празници:

٭  (Ислам, 2008): Прв ден од Рамазан.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември