Вана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вана
Поглед на Вана
Поглед на Вана
Поглед на Вана
Грб на Вана
Вана во рамките на Германија
Вана
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Никол Фридхоф (СДП)
Основни податоци
Површина 53,93 км2
Надм. височина −1 м
Население 2.221 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21776
Повик. бр. 04757
Портал www.wanna.de
Местоположба на Вана во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°45′0″N 8°48′0″E / 53.75000° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.75000; 8.80000Координати: 53°45′0″N 8°48′0″E / 53.75000° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.75000; 8.80000

Вана (германски: Wanna; долногермански: Wannen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа околу 20 километри југоисточно од окружниот град Куксхафен. Вана се наоѓа во областа на Долна Елба.

Близината на устието на Елба и Северното Море носат опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е само 5 метри.

Низ местото тече водотекот Емелке.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вана се состои од следниве места:

  • Ален-Фалкенберг
  • Остервана
  • Остерванаер Кампен
  • Зидерледа
  • Вестервана

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]