Отерндорф

Координати: 53°48′0″N 8°54′0″E / 53.80000° СГШ; 8.90000° ИГД / 53.80000; 8.90000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Отерндорф

Otterndorf

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Отерндорф
Отерндорф во рамките на Германија
Отерндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Томас Булвинкел (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,54 км2
Надм. височина 0−6 м
Население 7.449 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 222 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21762
Повик. бр. 04751
Портал www.otterndorf.de
Местоположба на градот Отерндорф во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°48′0″N 8°54′0″E / 53.80000° СГШ; 8.90000° ИГД / 53.80000; 8.90000

Отерндорф (германски: Otterndorf; долногермански: Oterndörp) — мал град во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на устието на реката Медем, дел од делтата на Елба.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ланд Хаделн.

Стариот дел на градот вклучува бројни фахверк-куќи.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Отерндорф се наоѓа на северниот брег од Долна Елба, во рамките на округот Куксхафен, во Долна Саксонија, припаѓајќи на историската област Хаделнски крја.

Градски единици[уреди | уреди извор]

  • Отерндорф (гл. место)
  • Остеренде Отерндорф
  • Вестеренде Отерндорф

Историја[уреди | уреди извор]

Отерндорф припаѓал на Ланд Хаделн, најпрвин како ексклава на Саксо-Витенберг, а подоцна по поделбата на династијата во 1296 година како дел на Саксо-Лауенбург. Прв пишан доказ за постоењето на градот Отерндорф потекнува од 1261 година во документ напишан од Годефридус, кој бил свештеник. Во 1400 година, Отерндорф ги добил градските права од војводата Ерих IV, војвода на Саксо-Лауенбург.

Припојувања[уреди | уреди извор]

На 1 август 1929 година самостојните општини Остеренде Отерндорф и Вестеренде Отерндорф биле припоени кон градот.

Движење на населението[уреди | уреди извор]

Година Жители
1910 1937 1
1925 19020
1933 38690
1939 40620
1950 71660
1956 66950
1961 5624 2
1970 5363 3
1973 62670
1975 6106 4
Година Жители
1980 6169 4
1985 6338 4
1990 6142 4
1995 6244 4
2000 6817 4
2005 7102 4
2010 7093 4
2015 7230 4
2018 7238 4
0 0 0

1 Податоците од 1929 г. за припоените места: Остеренде Отерндорф (1.280 жит.) и Вестеренде Отерндорф (997 жит.)
2 Резултатите од пописот на 6 јуни
3 Резултатите од пописот на 27 мај
4 податоци на 31 декември

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 20 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 7.001 и 8.000 жители.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:

Партија/Листа Удел на гласови Број на места
SPD 45,05 % 9
CDU 42,77 % 9
FDP 12,16 % 3

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градскиот совет го избрал членот на советот Томас Булвинкел (CDU) за градоначалник за претстојниот период.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Отерндорф е збратимен со следниве градови:

Стопанство[уреди | уреди извор]

Денес, Отерндорф е омилено туристичко одредиште. Постојат неколку бањски езера близу плажата, камп-места, бројни апартмани и хостели. Градот е средиште на туризмот во т.н. Куксланд.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten[мртва врска], abgerufen am 16. September 2016

Надворешни врски[уреди | уреди извор]