Штајнау (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнау
Селската црква
Селската црква
Грб на Штајнау
Штајнау is located in Германија
Штајнау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Ханс-Јирген Мангелс (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,07 км2
Надм. височина 1 м
Население 799 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04756
Местоположба на Штајнау во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°41′0″N 8°53′0″E / 53.68333° СГШ; 8.88333° ИГД / 53.68333; 8.88333Координати: 53°41′0″N 8°53′0″E / 53.68333° СГШ; 8.88333° ИГД / 53.68333; 8.88333

Штајнау (германски: Steinau; долногермански: Steenau) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа на Долна Елба. Близината на Елба и Северното Море ја носат опасноста од плимни поплави, бидејќи максималната височина на селото е само 1 метар.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Штајнау има девет единици:[2]

 • Алтбрахенбрух
 • Глинд
 • Херинг
 • Лауентајл
 • Миедајх
 • Нордеренде
 • Нордервестерзајте
 • Зидеренде
 • Зидервестерзајте

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. steinau-niedersachsen.de: Ortsbeschreibung und Lage Архивирано на 14 јули 2014 г., abgerufen am 7. Juni 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]