Пенцлин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пенцлин
Знаме на Пенцлин
Грб на Пенцлин
Пенцлин is located in Германија
Пенцлин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Пенцлинер Ланд
Градоначалник Свен Флехнер
Основни податоци
Површина 115,47 км2
Надм. височина 48 м
Население 4.212 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17217, 19219
Повик. бр. 03962, 39928
Портал www.penzlin.de
Местоположба на градот Пенцлин во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°30′18″N 13°04′59″E / 53.50500° СГШ; 13.08306° ИГД / 53.50500; 13.08306Координати: 53°30′18″N 13°04′59″E / 53.50500° СГШ; 13.08306° ИГД / 53.50500; 13.08306

Пенцлин (германски: Penzlin) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 13 километри југозападно од Нојбранденбург и 27 километри источно до Варен. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Пенцлинер Ланд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]