Грос Немеров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Немеров
Црква во Грос Немеров
Црква во Грос Немеров
Грос Немеров is located in Германија
Грос Немеров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Штаргардер Ланд
Градоначалник Вилфрид Штегеман
Основни податоци
Површина 21,01 км2
Надм. височина 75 м
Население 1.150 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17094
Повик. бр. 039605
Портал www.stargarder-land.de
Местоположба на Грос Немеров во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°27′N 13°14′E / 53.450° СГШ; 13.233° ИГД / 53.450; 13.233Координати: 53°27′N 13°14′E / 53.450° СГШ; 13.233° ИГД / 53.450; 13.233

Грос Немеров (германски: Groß Nemerow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)