Годендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Годендорф
Годендорф is located in Германија
Годендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Нојштрелиц-Ланд
Градоначалник Кристијан Бланк
Основни податоци
Површина 13,81 км2
Надм. височина 76 м
Население 221 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17237
Повик. бр. 039825
Портал www.amtneustrelitz-land.de
Местоположба на Годендорф во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°15′N 13°08′E / 53.250° СГШ; 13.133° ИГД / 53.250; 13.133Координати: 53°15′N 13°08′E / 53.250° СГШ; 13.133° ИГД / 53.250; 13.133

Годендорф (германски: Godendorf) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)